Witaj na stronie honorowe-krwiodawstwo.blogspot.com!

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Organizacje i instytucje zajmujące się promocją krwiodawstwa i pobieraniem krwi

Witam! W Pierwszym moim poście chciałbym napisać co nieco o organizacjach i instytucjach zajmującymi się promocją krwiodawstwa i pobieraniem krwi.

  • Pierwszą, chyba wszystkim znaną organizacją jaką wam opisze jest PCK - Polski Czerwony Krzyż, który ma już 95 lat! Jest najstarszą polską organizacją humanitarną będąca członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Zajmuje się udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, nauką pierwszej pomocy, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych imprez masowych, propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa, rozpowszechnianiem znajomości międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych.
  • NCK - Narodowe Centrum krwi to kolejna organizacja zajmująca się dziedziną krwiodawstwa. Misją NCK jest: 
  • prawna i skuteczna realizacja zadań publicznych nałożonych przez ministra ds. zdrowia związanych z organizacją i koordynacją zaopatrzenia Rzeczpospolitej Polskiej w bezpieczną krew, jej składniki i produkty krwiopochodne oraz stałe podnoszenie standardów pracy poprzez: 
  •  Doskonalenie realizacji zadań związanych z organizacją pobierania krwi i oddzielania jej składników, 
  • Stwarzanie pracownikom NCK możliwości stałego podnoszenia kwalifikacji, Usprawnianie realizacji zadań związanych z programami zdrowotnymi z zakresu krwiodawstwa i krwiolecznictwa, 
  • Zapewnienie pełnego zaangażowania Dyrekcji NCK w doskonaleniu systemu zarządzania jakością, 
  • Doskonalenie procesu zbierania danych statystycznych dla zarządzania publiczną służbą krwi, 
  • Zapewnienie sprawnego przepływu informacji wewnątrz Narodowego Centrum Krwi oraz w kontaktach zewnętrznych, Usprawnienie procesu nadzoru nad podległymi jednostkami publicznej służby krwi, Doskonalenie systemu zaopatrzenia ochrony zdrowia w produkty krwiopochodne, 
  • Programowanie i wdrażanie rozwiązań zmierzających do realizacji przez Rzeczpospolitą Polską zasady samowystarczalności w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych.
  • Publiczna Służba Krwi - Publiczna służba krwi (PSK) w Polsce jest integralną częścią publicznej służby zdrowia. Jedną z jednostek organizacyjnych PSK jest Instytut Hematologii i Transfuzjologii, który, jako państwowa jednostka organizacyjna podległa Ministrowi Zdrowia, pełni nadzór merytoryczny nad działalnością PSK. Przedmiotem działalności Instytutu w ramach PSK jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych dotyczących krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz wdrażanie uzyskanych wyników w praktyce
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach przygotowuje bezpieczne i wysokiej jakości składniki krwi. Przez ponad 60 lat swojej działalności RCKiK w Katowicach pobrało 2,5 miliona litrów krwi, od ponad 4,5 miliona krwiodawców.
  • Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - Krew i jej składniki pobrane przez WCKiK są przeznaczone do ratowania ludzkiego życia bez dzielenia pacjentów na wojskowych i cywilnych. Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa zostało powołane przez Ministra Obrony Narodowej w lipcu 2005 roku. Rozporządzenie MON z dnia 28.10.2004r. w sprawie utworzenia Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa Dz. U. z 2004 Nr 243, poz. 2433.
  • Caritas - Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski. Została reaktywowana 10 października 1990 roku. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego (KRS 0000198645). Caritas Polska koordynuje pracę 44 diecezjalnych i archidiecezjalnych Caritas w Polsce, wspierając je wykonywaniu ich zadań. Ponadto Caritas Polska pełni rolę reprezentacyjną (występując w imieniu Caritas w Polsce na szczeblu krajowym i międzynarodowym), formacyjno-informacyjną (prowadząc szkolenia, sympozja, rozpoznając obszary i skalę ubóstwa w Polsce), operacyjną (inicjując ogólnopolskie zbiórki funduszy dla Polski i zagranicy, organizując transporty humanitarne, udzielając pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej, psychologicznej, prawnej i finansowej osobom bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, dzieciom z rodzin ubogich, a także imigrantom i uchodźcom).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz